Ošetření parodontózy

Gingivitida neboli zánět dásní patří obecně mezi nejčastější mikrobiální záněty v lidském organismu. Trpí jím až 95% dospělé populace.  Neléčený zánět dásní se časem rozvíjí v závažnější onemocnění – v tzv. parodontitidu (lidově parodontóza), která je příčinou úbytku kosti kotvící zuby a následně vede až k jejich ztrátě. Parodontitida se vyskytuje především ve středním a vyšším věku. U kuřáků je tento stav 4-7 krát častější než u nekuřáků. Kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím. Parodontóza není dědičná choroba, lze jí předcházet správným a pravidelným čištěním zubů. Bez léčby končí zánět dásní a následná parodontitida ztrátou zubů.

Zdravý a krásný úsměv bez viditelných vad je součástí vzhledu moderního člověka a utváří dobrý pocit ze sebe sama. Orální zdraví je tedy velmi důležité a vyplatí se o něj pečovat.

Některé z příznaků zánětu dásní a parodontitidy:

– krvácení dásní  při čištění zubů nebo při konzumaci tvrdší potravy

– při pohledu do zrcadla zarudnutí či zduření okraje dásně

–  pocity napětí, brnění, tlaku nebo bolesti v oblasti dásní

– nepříjemný zápach z úst

Zdravé dásně při běžném namáhání, jakým je například čištění zubů nebo ukousnutí jablka, nekrvácí. V tomto případě jsou dásně růžové, pružné, pevné a těsně obepínají zub.

Je proto velmi důležité začít s léčbou včas!

Onemocnění dásní a parodontu jsou stále častěji spojována s vyšším rizikem srdečních onemocnění, dýchacích chorob, mozkové mrtvice, zvýšené hladiny cukru u diabetes či komplikacemi v těhotenství

Zabránit vzniku parodontitidy nebo ji léčit je možné dokonalou, pravidelnou a správně prováděnou ústní hygienou. Pacienti by měli také dbát na zhotovení vhodných zubních náhrad a rovnátek. Ústní hygiena je základním léčebným opatřením u pacientů s parodontózou, proto ji musí provádět o mnoho pečlivěji a intezivněji než pacienti se zdravými dásněmi.

Profesionální ústní hygienu v ordinaci zubního lékaře je vhodné podstoupit pravidelně v rozmezí 1 měsíce až 1 roku, nejčastěji každých 6 měsíců. Intervaly mezi návštěvami zvolí odborník dle stupně onemocnění.

V léčbě parodontitidy provádíme

  1. odstranění zubního kamene ( pojišťovnou hrazeno 1x ročně v rámci preventivní prohlídky, více návštěv v roce si hradí pacient)
  2. nácvik dentální hygieny
  3. dlahování zubů pomocí systému e-skelných vláken, která jsou speciálně ošetřena a impregnována pryskyřicí FAST SPLINT, DENTAPREG, RIBBOND (není hrazeno ze zdravotního pojištění)
  4.  ošetření přístrojem VECTOR – tenká sonda se zavádí mezi zub a nemocnou dáseň a pomocí rozkmitání tekutiny a leštících médií v tomto prostoru se šetrně čistí a leští povrch kořene zubu. Čistý povrch kořene umožňuje hojení přilehlé dásně. Přístroj dokáže potlačit ústní bakteriální infekce působující parodontózu (není hrazeno ze zdravotního pojištění)
  5.  ošetření přístrojem OZONE DTA (není hrazeno ze zdravotního pojištění).